Loading...
X

jak opóźnić okres?

Każda kobieta miała w swoim życiu chwile, kiedy okres przeszkodził jej w jakimś ważnym wydarzeniu. Gdy szykujemy się do wesela lub planujemy urlop, miesiączka może skutecznie zniszczyć nam plany.  Na szczęście na rynku pojawiły się tabletki, które pomogą nam uporać się z niedogodnościami krwawienia miesiączkowego rozpoczynającego się w niewłaściwym czasie. Lek ten, jest w stanie opóźnić krwawienie nawet o dwa tygodnie, aż do dnia, w którym pojawienie się miesiączki nie będzie nam w niczym przeszkadzało. Działanie medykamentu polega na kontroli cyklu wydzielania błony śluzowej macicy, który sygnalizuje zbliżanie się miesiączki.
Jak możemy opóźnić okres?

Skuteczne w opóźnianiu okresu są terapie hormonalne, które dostarczają do naszego organizmu wysokie dawki progesteronu. Jest to hormon występujący naturalnie w organizmie każdej kobiety. Pełni on bardzo ważną funkcję w regulacji cyklu miesiączkowego. Lek o nazwie Norethisterone przesuwa okres działając w sposób bezpieczny i naturalny, gdyż imituje on działanie progesteronu. Kobiety stosujące terapie hormonalne,  takie jak na przykład dwuskładnikowa pigułka antykoncepcyjna, mogą dowiedzieć się od swojego lekarza, jak przesunąć okres za pomocą tych właśnie tabletek hormonalnych.
Jak działa pigułka opóźniająca okres?

By opóźnić pojawienie się okresu, lek Norethisterone działa za pomocą wysokiego stężenia progesteronu. Dzięki temu hormonowi  złuszczona błona śluzowa macicy pozostaje przez dłuższy czas wewnątrz kobiecego organizmu.  By lepiej pojąć jak działa ów lek, należałoby zapoznać się z rolą, jaką gra progesteron  w regulacji cyklu miesiączkowego.  Hormon ten w organizmie kobiety odpowiada za zwiększenie wytrzymałości błony śluzowej macicy, co ma na celu ułatwienie dostania się do macicy zapłodnionej komórce jajowej.  Gdy komórka jajowa przyczepi się do wnętrza macicy, pozostaje tam przez cały okres trwania ciąży. Z tego względu podczas ciąży utrzymuje się wysoki poziom progesterony, aby zapewnić rozwijającemu się zarodkowi sprzyjające warunki.  Jednak kiedy komórka jajowa nie została zapłodniona, poziom progesteronu bardzo szybko spada, co powoduje wydalanie błony śluzowej, które nazywamy miesiączką.

Tak więc bardzo dobrym sposobem na przesunięci okresu jest utrzymanie wysokiego poziomu progesteronu w naszym organizmie. Dzięki temu błona śluzowa macicy nie jest wydalana, tylko zostaje wewnątrz organizmu kobiety. Stan ten zostanie utrzymany do momentu odstawienia tabletek zawierających progesteron.
Jakie jest ryzyko związane z przesunięciem miesiączki?

Ryzyko wystąpienia jakich kol wiek  skutków ubocznych jest niewielkie, ze względu na to, iż tabletki te są przyjmowane przez krótki okres czasu.. Jeśli jednak wystąpią efekty uboczne, nie są one groźne.  Są to na przykład : bóle głowy, mdłości, lekki przybór na wadze, przygnębienie, stan podgorączkowy, zmiany apetytu lub wysoki poziom cukru we krwi.