Witamina D to jedna z najważniejszych witamin przyswajalnych przez nasz organizm. Jest niezbędna do jego prawidłowego rozwoju. Po co jest ona nam potrzebna oraz jakie są objawy jej niedoboru? Wszystkie te informacje znajdziecie w naszym artykule.

Witamina D pełni szereg funkcji w naszym organizmie, jednak do najważniejszych należą trzy. Po pierwsze odpowiada za prawidłowy przebieg mineralizacji zębów oraz kości (ułatwia tworzenie związków wapnia oraz fosforu). Po drugie wpływa na regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej (jest potrzebna do odpowiedniego wchłaniania fosforu oraz wapnia w jelicie cienkim). Po trzecie pomaga utrzymać odpowiednie stężenie wapnia i fosforu w surowicy, dzięki czemu zapobiega demineralizacji kości. Witamina D jest w szczególności ważna dla organizmu, który rośnie. Niedobory witaminy mogą powodować zmiany krzywicze w kościach niemowlaków oraz małych dzieci. Zbyt duża ilość witaminy D również nie jest wskazana ponieważ może powodować uwalnianie wapnia z kości, zwiększając tym samym jego stężenie we krwi, a to może doprowadzić do zwapnienia tkanek miękkich. Zbyt duża ilość wchłanianej witaminy D objawiaj się zmianami toksycznymi, między innymi osłabieniem mięśni, utratą apetytu, bólem stawów czy zmniejszeniem masy ciała. Należy pamiętać, że tylko cześć witaminy jest dostarczana do naszego organizmu wraz z pożywieniem. Duża ilość jest uwalniana w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych UV. Jednak jeżeli chodzi o jedzenie to witaminę D znajdziemy w tłuszczach, mięsie, przetworach oraz rybach. Duża ilość witaminy D znajduje się w śledziu, łososiu, makreli wędzonej, ale również w margarynie.

Kiedy możemy się zorientować, że w naszym organizmie brakuje witaminy D? Objawy są różne, najpowszechniejsze to: bóle kości i pleców, wypadanie włosów, bóle mięśni, depresja oraz powolne gojenie ran. Reasumując witamina D pełni w naszym organizmie bardzo ważną rolę – wzmacnia nasz układ odpornościowy, a dzięki niej ciało jest w stanie walczyć z różnymi wirusami oraz bakteriami. Uzupełnianie braków w tej witaminie jest bardzo ważne. Polski Instytut Żywności i Żywienia zaleca aby niemowlęta spożywały od 10 do 20 mikrogramów witaminy, dzieci w przedziale wiekowym od roku do lat 9 – 10 do 15 mikrogramów, a młodzież oraz osoby po 60-tym roku życia między 5 a 10 mikrogramów witaminy.