Dieta wegańska ostatnio bije rekordy popularności wśród osób nie jadających mięsa. Czy różni się od diety wegetariańskiej oraz czy można uznać ją za dobrą i zdrową dla organizmu?

Dieta wegańska w odróżnieniu od wegetariańskiej prócz braku mięsa w przepisach, nie zawiera również jaj czy mleka – generalnie żadnych produktów od zwierzęcych. Jest wielu jej zwolenników jak i przeciwników. Ci pierwsi mówią, że białko zwierzęcę potrzebne w diecie człowieka może zostać zamienione w prosty sposób białkiem roślinnym. Ci drudzy, że nie jest to możliwe, a dodatkowo występuje problem z brakiem witaminy B12. Diety wegetariańskie to już powoli przeszłość, weganie teraz próbują przejąć pałeczkę, ale czy taka dieta jest zdrowa? Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego diety zarówno wegetariańskie jak i wegańskie są zdrowe, pod warunkiem że są odpowiednio zbilansowane. Obie diety zaspakajają potrzeby organizmu na składniki odżywcze oraz zapobiegają powstawania niektórych chorób. Największymi korzyściami płynącymi z diety wegańskiej są: niższe ryzyko śmierci wywołanej chorobą niedokrwienną serca, mniejszym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu B, ograniczeniem otyłości, zmniejszonym ryzykiem chorób przewlekłych, niższym ciśnieniem krwi czy niższym poziomem cholesterolu. Takie skutki diety wegańskie są osiągalne dzięki zmniejszonemu spożyciu tłuszczów nasyconych oraz cholesterolu przy jednoczesny większym spożyciu warzyw oraz owoców, które są bogate w witaminy oraz związki bioaktywne.

Weganie mają to do siebie, że dużo większą uwagę poświęcają na znalezienie produktów żywności ekologicznej, które posiadają certyfikację BIO. Szukają produktów o wysokiej bioenergii oraz potraw, które są lekkostrawne jednocześnie będących wysoko przyswajalnymi dla organizmu. Weganie nie jedzą w przypadkowych miejscach, często ograniczając odżywki. Generalnie żyją zdrowiej, często nie zaniedbując aktywności fizycznej. Zwracanie uwagi na to czy dany produkt zawiera konserwanty, sztuczne barwniki czy sztuczne aromaty wychodzi weganom na zdrowie i to często widać gołym okiem. Weganie zwykle są ludźmi szczęśliwymi, uśmiechniętymi, ale czasem również nieco patrzącymi na innych z góry, no bo przecież oni poświęcają się, mają silną wolę, więc są lepsi.. Oczywiście tutaj sobie nieco żartujemy – można stwierdzić, że rezygnacja ze wszystkich produktów zwierzęcych wymaga ogromnego samo zaparcia i nieprzeciętnie silnej woli. Weganom można jedyni gratulować takich zachować i liczyć na to, że ich mała krucjata przeciwko krzywdzeniu zwierząt znajdzie jakieś uzasadnienie z otaczającym nas świecie.