Osoby, które same nie mogą sobie poradzić z różnymi dietami, nie wiedzą jak się do tego zabrać lub po prostu nie mają czasu na poszukiwania, zdobywanie wiedzy i przygotowywanie jadłospisów, powinni wybrać się do specjalisty, a wiec dietetyka. Jak się przygotować na pierwsze spotkanie?
Przed pierwszą wizytą u dietetyka warto spisać sobie na kartce co jedliśmy w ciągu ostatnich kilku dni. Nie muszą to być dnie jeden po drugim. Starczy jak będą dwa dni z tygodnia pracującego oraz jeden weekendowy. W szczególności weekendy mają znaczenie ponieważ wtedy zwykle jemy 3 pełne posiłki, ale również pozwalamy sobie na nieco więcej. Dobrze jest przygotować takie informacje jak: godziny spożywania posiłków, co posiłek zawierał oraz objętość posiłków i jak często jedliśmy. Wypisujemy nazwy produktów, jeżeli są pudełka to również firmę i masę posiłku. Jakie pytania zadaje dietetyk? Otóż pyta się o nasze nawyki żywieniowe, o to czy prowadzimy aktywność fizyczną oraz jak często, padają również pytania o przebyte choroby, zażywane leki, o to czy już stosowaliśmy diety oraz z jakim skutkiem. Po przeprowadzeniu takiej ankiety nastanie czas na pomiary antropometryczne. Dietetyk określi ilość kilogramów jaką należy zrzucić oraz ułoży dla nas odpowiednią dietę (nie od razu, zwykle trwa to dzień lub dwa). Dietetycy bardzo często są wyposażeni w specjalne maszyny do analizowania masy ciała z wykorzystaniem bioimpedancji elektrycznej (taka specjalna waga). Taki pomiar jest bezkoleśny oraz nieinwazyjny. Poza masą ciała dostarczy nam takich informacji jak ilość tkanki tłuszczowej, ilość tkanki mięśniowej oraz zawartość wody w organizmie.
Niektóre maszyny dietetyków wskażą nam również wiek metaboliczny, masę mineralną kości oraz wskaźnik tłuszczu wisceralnego. Co należy wiedzieć przed takim pomiarem? Otóż pomiar jest przeprowadzany na gołych stopach, więc należy odpowiednio się przygotować by nie było wstydu. Przeprowadzamy go na czczo (o ile to możliwe). Przed pomiarem nie spożywamy alkoholu, ani nie zażywamy żadnych innych używek. Przed pomiarem informujemy o zażytych lekach. Kobiety również powinny wskazać czy zażywają tabletki mające wpływ na cykl menstruacyjny. Jakie są koszta takiej wizyty? Wszystko zależy od miasta oraz czy dany dietetyk należy do sieciówki. Sieciówki zwykle są droższe. Niezrzeszeni dietetycy biorą zwykle między 80 a 120 zł za wizytę i 50 do 100 zł za ułożenie diety lub jej zmianę. Wizyty co najmniej raz na 2 tygodnie na początki, później raz w miesiącu.