Kiedy już podejmiemy decyzję, ze na pewno od teraz przechodzimy na dietę pozostaje jeszcze jedno, ale bardzo ważne pytanie. Którą dietę wybrać? Żeby podjąć decyzję w sposób racjonalny trzeba by się zorientować jakie są podstawowe rodzaje diet.

Zacznijmy od diet eliminacyjnych, których przykładem są diety bezglutenowe czy niskowęglowodanowe. Ten rodzaj diety (jak wskazuje nazwa) polegają na wykluczeniu z posiłków jednego lub większej ilości składników pokarmowych. Przykładowo w diecie bezglutenowej wykluczamy wszystko co zawiera gluten. Trzeba pamiętać, że tego typu diety nie zawsze są bezpieczne i nie są przeznaczone dla osób zdrowych, ponieważ w takim przypadku może wystąpić deficyt potrzebnych dla organizmu mikroelementów czy witamin. Dieta bezglutenowa jest przeznaczona raczej dla osób z alergią lub nietolerujących glutenu. Innym rodzajem diety jest dieta monoskładnikowa, zwana również dietą oczyszczającą. Polega ona na przyjmowaniu przez krótki czas tylko jednego typu pokarmu. Takie diety są bardzo niebezpieczne dla organizmu i mogą doprowadzić do poważnych niedoborów składników odżywczych. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, zawierając wszystkie mikro i makroskładniki. Przykładem diety moniskładnikowej jest dieta kapuściana. Dieta białkowa, która swego czasu biła rekordy popularności w postaci tzw. diety Dukana. Ten rodzaj diety polega na zwiększeniu przyjmowania białka do organizmu oraz drastyczne, a nawet całkowite wyeliminowanie węglowodanów. Taka dieta bardzo szybko prowadzi do zredukowania tkanki tłuszczowej, ale jest niebezpieczna dla organizmu – może prowadzić do zaburzenia równowagi organizmu poprzez ogromne obciążenie nerek oraz wątroby. Dieta Dukana prowadzi również do zredukowania wydalania stolca oraz wielu innych powikłań.

Kolejny rodzaj diety to dieta wysokotłuszczowa. Znana wszystkim dieta Kwaśniewskiego polegająca na jedzeniu golonki. Ten rodzaj diety jest dość popularny, jego głównym celem jest przyjmowanie dużych ilości tłuszczów w każdym posiłku. Takie działanie ma doprowadzić do ketozy, czego efektem jest utrata masy ciała. Takie diety również nie są uznawane za bezpieczne. Kolejne rodzaje diet to diety rozdzielne, które opierają się na rozdzielaniu, a dokładniej nie łączeniu ze sobą poszczególnych składników żywieniowych. Na przykład nie łączymy węglowodanów i białek. Chodzi oczywiście o nie łączenie takich składników w jednym posiłku. Taka dieta jest bezpieczna ponieważ przy odpowiednim jej rozpisaniu do organizmu są dostarczane wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Na koniec zostawiliśmy diety niskoenergetyczne, a więc takie które polegają na dostarczania organizmowi mniejszej ilości energii niż wynosi zapotrzebowanie. Takie stosowanie diety doprowadza do powolnego gubienia tkanki tłuszczowej, dlatego wielu dietetyków wybiera właśnie takie diety dla swoich podopiecznych. Ta dieta dostarcza wszystkich składników w odpowiednich ilościach i o odpowiednim zapotrzebowaniu. Ze wszystkich wymienionych dzisiaj diet, ta jest najbezpieczniejsza.