Zdrowe odżywianie nie jest mocną stroną większości ludzi. Nie jest to łatwe, trzeba mieć dużo cierpliwości i naprawdę bardzo, ale to bardzo silną wolę. Po co to wszystko? Jaki jest sens zdrowego odżywiania?

Nie od dzisiaj wiadomo, że podstawią dobrego żywienia jest odpowiednia dieta. Odpowiednio zbilansowane posiłki pozwalają uniknąć wielu chorób, które niekiedy rozwijają się przez wiele lata i ich początki nie objawiają się żadnymi skutkami. Zła diet prowadzi najczęściej do chorób układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, kamicy żółciowej, niedokrwistości z niedoboru żelaza, osteoporozy, otyłości oraz niektórych chorób nowotworowych. Otyłość (bo to tego prowadzi złe odżywianie) może być również przyczyną złego samopoczucia, problemów ruchowych, osłabienia koncentracji, przewlekłego zmęczenia czy problemów z dopasowaniem ubrań. Skutki niby prozaiczne, ale naprawdę uprzykrzające życie. Podstawą leczenia wielu chorób jest odpowiednie żywienie. Lekarz przypisując odpowiednią dietę chce wspomóc działanie leków przypisanych pacjentowi. Zdrowe odżywianie wpłynie na lepszą pracę mózgu, dzięki kwasom omega-3 znajdującym się tłustych rybach, olejach roślinnych czy orzechach. Niedobór tych kwasów będzie prowadził do nadpobudliwości, a czasem nawet do depresji. Dbając o dietę nie będziemy mieli problemów z gazami i zaparciami. Nasze jelita odpoczną i będą pracowały komfortowo.

Prawidłowa dieta plus regularne ćwiczenia doprowadzą do tego, że nasze samopoczucie będzie idealne, a my będziemy odporniejsi na stres. Do tego organizm będzie miał więcej energii, będzie pracował wydajniej i efektywniej. Poza tym osoby zdrowe i wysportowane są pewniejsze siebie i dużo łatwiej jest im przekraczać granice. Zdrowe jedzenie to również zdrowy wygląd – zdrowsza skóra, mniej zmarszczek, wyprysków oraz wągrów. Chyba jednym z najważniejszych „objawów” zdrowego odżywiania jest zwiększona odporność na choroby. W naszych jelitach znajduje się ponad 100 trylionów bakterii. Dbałość o jelita wpływa na cały nasz ekosystem, mówiąc kolokwialnie jeżeli bakterie w jelitach będą się czuły dobrze, to również i my będziemy w świetnym zdrowiu. Należy pamiętać o jedzeniu kiszonek oraz błonnika i o unikaniu cukru. Na koniec należy wspomnieć o uczuciu lekkości. Tak jest – zdrowa dieta nastawia nas pozytywnie do każdego dnia, pozbycie się zgagi oraz regularne wypróżnianie pozwoli na spokojne i szczęśliwe życie.