Loading...
X

Problemy z przedwczesnym wytryskiem

Przedwczesny wytrysk jest dolegliwością, która spędza sen z powiek wielu mężczyznom. Polega on na tym, że nawet niewielka ilość stymulacji seksualnej prowadzi do wytrysku nasienia, tzn. ejakulacji i zdarza się to regularnie. Sporo mężczyzn doświadczających przedwczesnego wytrysku obawia się, że coś z nimi jest nie tak, jednak jest to przypadłość całkowicie naturalna wśród tych, którzy nie mają jeszcze doświadczeń na polu seksualnym bądź stresują się przed stosunkiem z nowym partnerem. Także osoby, które mają spore przerwy między kolejnymi partnerami, mogą mieć problemy z przedwczesnym wytryskiem. Ta wstydliwa dla panów dolegliwość jest czymś normalnym i naturalnym, jedynie w przypadku regularnej powtarzalności przez dłuższy czas można mówić o zaburzeniu seksualnym.

Niestety problemy z przedwczesnym wytryskiem mogą wpłynąć na jakość stosunków seksualnych – dotknięty tą przypadłością mężczyzna traci pewność siebie, maleje ona również u jego partnerki. Stąd niedaleka droga do sfrustrowania na tle seksualnym. Środki takie jak Priligy, zawierający jako substancję czynną dapoksytynę, przedłużają stosunek, przez co są chętnie przyjmowane przez mężczyzn cierpiących na przedwczesny wytrysk, jednak należy pamiętać, że pomimo tego, że każdorazowa dawka leku pozwoli wydłużyć stosunek przez opóźnienie wytrysku, to jednak nie jest to permanentne rozwiązanie problemu.

Czy przedwczesne wytryski dotyczą także mnie?

Wielu mężczyzn na całym świecie cierpi z powodu przedwczesnych wytrysków, a jeszcze więcej obawia się, że ten problem dotyczy także ich. Wszystko przez to, że nie do końca jasne jest, co można zaliczyć do przedwczesnego wytrysku, ponieważ ile ludzi, tyle zdań na temat tego, jak długo powinien trwać stosunek seksualny. To powoduje lęki u mężczyzn, którzy, ich zdaniem, bardzo szybko szczytują. By ocenić, czy problem przedwczesnej ejakulacji dotyczy konkretnej jednostki, najlepiej jest odwołać się do medycznej definicji tej dolegliwości, według której przedwczesny wytrysk jest problemem wówczas gdy mężczyzna przed lub w trakcie zbliżenia nie jest w stanie wytrzymać ekscytacji seksualnej dłużej niż trzy minuty i gdy dzieje się to regularnie.

Co powoduje przedwczesne wytryski?

Nie jest tajemnicą, że ciało potrafi komunikować nam swoim zachowaniem nie tylko problemy ze sferą fizyczną, ale również psychiczną. O ile dokładnej genezy przedwczesnych ejakulacji jeszcze nie znamy, o tyle wiemy, że nie należy wykluczać ani sfery ciała, ani sfery ducha, przy czym większa część przypadków jest powodowana czynnikami psychologicznymi. Traumy z czasów dzieciństwa i wiążące się z nimi konsekwencje w sferze emocji oraz depresja to częste powody problemów ze szczytowaniem, jednakże należy pamiętać, że do najczęstszych przyczyn należy strach, stres czy też brak pewności siebie. Brzmi znajomo? Z pewnością te same uczucia towarzyszą przed stosunkiem mężczyznom borykającym się z problemem zbyt szybkiego szczytowania.

Przedwczesny wytrysk może być także dla nas komunikatem o kłopotach naszego ciała. Jeśli możemy wykluczyć wymienione wyżej czynniki psychiczne, pamiętajmy, że problemy z przedwczesną ejakulacją często dotyczą mężczyzn cierpiących na stwardnienie rozsiane, choroby naczyń krwionośnych lub mających uszkodzony rdzeń kręgowy. Zastanówmy się także, czy nie stosujemy leków mogących wpłynąć na jakość życia seksualnego lub czy nie nadużywamy alkoholu.

 
Jak można leczyć przedwczesny wytrysk?

O ile ból głowy możemy leczyć ogromną ilością medykamentów, o tyle na przedwczesny wytrysk, choć także jest częstym problemem, istnieje tylko jeden lek. Nie jest to jednak jedyna metoda opóźnienia ejakulacji – tych jest więcej:

Leki dostępne na receptę

Priligy, zawierający jako substancję czynną dapoksytynę, pomaga nawet trzykrotnie opóźnić wytrysk, dzięki czemu wzrasta jakość stosunków seksualnych mężczyzn i ich partnerek. Ponadto ryzyko wystąpienia efektów ubocznych stosowania leku jest ograniczone do minimum.

Ćwiczenia fizyczne

Wiele zaburzeń leczonych jest przez wykonywanie ćwiczeń, dzięki którym ciało uczy się odpowiednio reagować na bodźce z zewnątrz. Podobnie w przypadku problemów z przedwczesnym wytryskiem opracowano kilka ćwiczeń, które wykonywane regularnie dają efekty. Wykonywanie ćwiczeń typu „stop i start” czy „ściskania” lub wykonywanie przez partnera masturbacji zwalniającej przed wytryskiem, pomaga mężczyznom kontrolować ejakulację.

Środki znieczulające

W aptece możemy nabyć bez recepty także kremy i żele, które powodują lekkie „odrętwienie” penisa i w ten sposób wydłużają stosunek. Nie jest to jednak najlepsza metoda, ponieważ może negatywnie oddziaływać na jakość doznań, a także nie jest dyskretna.

Metoda terapeutyczna

Jak już wspominano, przyczyną problemów z przedwczesnym wytryskiem mogą być kłopoty emocjonalne. W takim przypadku najlepiej będzie udać się do psychologa lub lekarza. Czasami terapia łączy się z przepisanymi przez lekarza lekami.

Leczenie operacyjne

Operacja jest uważana za ostateczność – może być skuteczną metodą, jednakże jest przy tym najbardziej inwazyjna. Celem zabiegu jest zmniejszenie czułości penisa, ale istnieje spore ryzyko wystąpienia powikłań.