Loading...
X

Podniesiony cholesterol

shutterstock_55068343Problem za wysokiego cholesterolu dotyczy 6 % dorosłych ludzi. Za wysoki cholesterol jest stwierdzany u osób z podwyższonym cholesterolem typu LDL (ang. low-density lipoprotein, czyli lipo proteina o małej gęstości),  nazywany także złym cholesterolem.  Przyjęte zostało, że mężczyźni mają go więcej od kobiet. Podwyższony cholesterol to nie choroba, lecz może prowadzić do chorób układu krążenia oraz chorób serca.

Niestety dopiero gdy powstają komplikacje dowiadujemy się o zbyt wysokim poziomie cholesterolu.  Jednak jego poziom można kontrolować oraz leczyć. Ważne jest wprowadzenie zmian w swoim życiu, takich jak odpowiednia dieta czy uprawianie sportu oraz przyjmowanie leków zwanych statynami.
Co to jest cholesterol?

Cholesterol jest wytwarzany przez ludzki organizm. Składa się on z lipidu (tłuszczu) oraz sterydu. Podobnie jak trójglicerydy, cholesterol jest ważnym elementem struktury komórek oraz odpowiada w znacznym stopniu za produkuję energii i wytwarzanie hormonów. Od sposobu produkowania cholesterolu przez wątrobę zależy jego poziom. Czynnik odpowiedzialny za podwyższony jego poziom to także złe nawyki żywieniowe. Za wysoki poziom cholesterolu może być przyczyną zwężania naczyń krwionośnych co prowadzi do chorób serca.
Cholesterol zły i dobry

Powszechnie mówimy o cholesterolu złym i dobrym.  Zły cholesterol to lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL), zaś dobrym cholesterolem nazywamy lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL). Dobrze mieć podwyższony poziom dobrego cholesterolu, gdyż chroni on przed miażdżycą i chorobami układu krążenia. Cholesterol LDL, gdy jest podwyższony, staje się przyczyną chorób serca. Można go obniżyć wprowadzając niskotłuszczową dietę oraz zażywając odpowiednie leki, takie jak na przykład Simvastatin. Poziom HDL możemy w łatwy sposób podwyższyć aktywnością fizyczną.
Jakie są przyczyny podwyższonego cholesterolu?

Posiłki o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych podnoszą poziom cholesterolu LDL. Do takiej żywności zalicza się między innymi:  masło, ser, ciastka, czerwone mięso, słodycze, śmietana. Osoby  o większej masie ciała oraz z kliniczną otyłością mają przeważnie wyższy poziom LDL niż osoby o odpowiedniej masie ciała. Mowa tu także o osobach, które nie ćwiczą regularnie. Jeśli cierpimy na niektóre schorzenia, wtedy ryzyko wyższego LDL jest większe, SA to na przykład : nadciśnienie tętnicze, choroby nerek, cukrzyca, choroby wątroby, niedoczynność tarczycy. Zdarza się, że mamy genetyczne predyspozycje do zwiększonego poziomu cholesterolu, przypadłość taką nazywamy hipercholesterolemią. Taka wada genetyczna występuje u jednej na pięćset osób.
Jakie są zagrożenia mające związek z wysokim poziomem LDL?

Gdy mamy wysoki poziom złego cholesterolu, musimy być świadomi, że jesteśmy narażeni na miażdżycę. Polega ona na tym, że w tętnicach odkłada się nadmiar cholesterolu, co utrudnia przepływ tlenu we krwi, przez co zakłócony zostaje transport tlenu do serca oraz reszty ciała.  Zwiększone jest także ryzyko wystąpienia zakrzepów oraz choroby niedokrwiennej serca.

Jak obniżyć poziom LDL?

Powinniśmy zacząć od zmian nawyków żywieniowych. Powinniśmy eliminować żywność zawierającą tłuszcze nasycone. Bardzo pomaga również regularna aktywność fizyczna.  Oba te zmiany z pewnością przyczynią się do zwiększenia dobrego cholesterolu w naszym organizmie. Jeśli oba te metody zawiodą lub nie będą wystarczająco skuteczne, można zażywać statyny, które mają potwierdzone naukowo działanie obniżające poziom cholesterolu LDL. Osoby z chorobami układu krążenia także powinny zażywać statyny.