Loading...
X

Kłykciny kończyste – najczęstsza choroba weneryczna w Europie

Jednym z najczęściej notowanych przypadków chorób wenerycznych, z którymi zgłaszają się pacjenci w Europie są kłykciny kończyste. Inaczej kłykciny kończyste można nazwać brodawkami płciowymi lub brodawkami wenerycznymi. Warto wspomnieć, że wirusem, który wywołuje kłykciny- wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) – bardzo łatwo się zarazić. Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn objawy są podobne – pojawiają się małe mięsiste narośle w obrębie genitaliów – jest to wykwit kłykcin kończystych. Warto nadmienić, że nie u każdego będą one takie same. Narośle mogą być różnej wielkości bądź koloru. Ciekawy jest fakt, że zauważono korelację między kolorem narośli a kolorem skóry pacjentów. Szacuje się, że najczęściej zapadają na nią osoby w wieku od 17 do 33 lat, jednak należy pamiętać, że każdy jest na nią narażony. Jest to choroba przenoszona droga płciową.

Warto nadmienić, że do dnia dzisiejszego nie udało się wynaleźć lekarstwa przeciwko wirusowi HPV. Jednak istnieją leki, które pomagają choremu kontrolować występowaniae wykwitów. Słowem, które łagodzą objawy. Jest to bardzo ważne, gdyż każda osoba cierpiąca na brodawczaka ludzkiego musi wziąć pod uwagę, że nawet podczas jednorazowego stosunku ryzyko wystąpienia tej choroby u partnera sięga aż 60 %. Dlatego zaraz po zdiagnozowaniu brodawek płciowych powinno się zacząć przyjmowanie leków łagodzących objawy, gdyż jest to równoznaczne z minimalizowaniem ryzyka zarażenia innych. Warto jeszcze pamiętać o fakcie, że jeśli wirus ten jest nieuleczalny, wykwity mogą się pojawić ponownie nawet po wielu latach od momentu zarażenia.
Co powoduje kłykciny kończyste?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, chorobę tę wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, szerzej znany jako HPV. HPv jest to skrót od angielskiej nazwy wirusa – human papilloma virus. Jak wynika z badań aż za ponad 90 % przypadków zakażenia brodawkami ludzkimi  odpowiedzialne są dwa szczepy wirusa: HPV- 6 lub HPV- 11. Warto nadmienić, że ich są one wystarczające silne, aby powodować nowotwory, dlatego należą do grupy wirusów tzw. „niskiego ryzyka”. Ciekawy jest fakt, że istnieją również inne szczepy tego wirusa, nawet takie, które wywołują raka szyjki macicy (HPV- 16), jednak one nie wywołują kłykcin.

Jak już wspomniano zarażenie zastępuje drogą płciową, czyli podczas stosunku z zarażoną osobą bez użycia prezerwatywy. Oczywiście zastosowanie prezerwatywy nie daje stuprocentowej gwarancji, że zarażenie nie nastąpi Warto dodać, że ryzyko zachorowania na kłykciny występuje także w przypadku uprawiania stosunku oralnego i analnego. Ważny jest fakt, ze szczególnie narażone są także osoby często zmieniające partnerów.

Jakie są objawy kłykcin kończystych?

Ważne jest, ze wykwity wcale nie muszą występować od razu od momentu zarażenia. Wykwity mogą się pojawić od miesiąca do aż kilku lat od momentu zarażenia. Dlatego też wiele osób nie jest świadomych swojej choroby. Z tej przyczyny zaleca się wykonanie testu na obecność tej choroby w przypadku odbycia stosunku bez prezerwatywy lub jeśli wiemy, że partner chorował na kłykciny. Pierwszym objawem choroby są właśnie wykwity – gródki, kolorem podobne do skóry na genitaliach. Zatem u mężczyzn pojawiają się one na prąciu, szczególnie często na lub pod napletkiem. Natomiast kobiety zauważają je na wargach sromowych, wokół pochwy oraz czasem w całej okolicy narządów płciowych. Zazwyczaj wykwit ten jest bezbolesny, choć czasem może wystąpić lekkie s wędzenie. Kłykciny natomiast są wyglądają całkowicie inaczej u różnych osób. Mogą być małe lub duże, szorstkie lub gładkie. Warto pamiętać, że wykwit może pojawić się nie zewnętrznie, lecz wewnętrznie. Wtedy nie będzie on naturalnie dla nas widoczny, czasem przez długi czas.
Czym wywoływany jest wykwit?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, wirus HPV nie jest uleczalny. Istnieje jednak hipoteza, że są ludzie, których system odpornościowy jest na tyle silny, zez biegiem lat ich organizm potrafi pokonać wirusa, lecz teoria ta nie została do tej pory potwierdzona. Nie wiadomo także dokładnie, dlaczego następuje czasem reaktywacja wirusa. Natomiast udało się zaobserwować, że istnieje korelacja pomiędzy pojawieniem się wykwitów a nadmierną konsumpcją alkoholu, zmęczeniem, stresem oraz otarciem narządów płciowych.