Loading...
X

Kilka słów o rzeżączce

Mówiąc o chorobach przenoszonych drogą płciową nie można zapomnieć o rzeżączce. Wymieniana jest wśród najczęściej występujących w Polsce chorób z tej grupy. Wywoływana jest przez bakterie o nazwie neisseria gonorrhoeae. Na rzeżączkę mogą chorować zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W obu wypadkach inaczej kształtuje się jednak szczyt zachorowalności. U kobiet przypada on znacznie wcześniej niż u mężczyzn. U kobiet moment ten przypada na okres między 16 a 19 rokiem, natomiast w przypadku mężczyzn ukształtował się on w przedziale 20 – 24 lata. Rzeżączką można się zarazić podczas stosunków płciowych, które odbywają się bez zabezpieczenia, czyli bez prezerwatywy. Nie oznacza to jednak, że zarazić się można tylko podczas stosunku pochwowego. Także seks analny oraz oralny stwarza ryzyko zarażenia się rzeżączką. Rzeżączka to choroba przenoszona drogą płciową, która łatwo poddaje się leczeniu. Już jednorazowa kuracja lekami Cefiksym oraz Azithromycin sprawia, że objawy ustępują.
Co wywołuje chorobę?

Choroba powodowana jest przez zakażenie się bakteriami neisseria gonorrhoeae. Bakterią tą można się zarazić podczas stosunków seksualnych bez prezerwatywy, która zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Żądne kontakty płciowe bez zabezpieczenia nie są bezpieczne jeśli idzie o ryzyko zarażenia się rzeżączką. Można się bowiem zarazić zarówno podczas stosunków pochwowych, jak i podczas seksu analnego, oralnego oraz poprzez wspólne korzystanie z erotycznych zabawek jeśli druga osoba jest zakażona. Jest to choroba, która umiejscawia się nie tylko w obrębie narządów moczowo – płciowych, ale także w innych rejonach ciała. Może zagnieździć się na przykład w gałce ocznej.
Jakie są objawy rzeżączki?

Rzeżączka zalicza się do tych chorób przenoszonych drogą płciową, które może cechować przebieg bezobjawowy. Dlatego podkreśla się znaczenie badań kontrolnych, których celem jest wykrycie ewentualnego zakażenia. Każdy przypadek rzeżączki wymaga bowiem bezwzględnego leczenia antybiotykami. Jeśli jednak objawy już się pojawią to najczęściej występują wysypka, ból przy oddawaniu moczu oraz stolca oraz wydzielina z narządów płciowych, która nie jest naturalna. Mężczyźni bardzo często borykają się z wydzieliną z prącia. Do tego dochodzi ból podczas oddawania moczu. Czasem może pojawić się obrzęk jąder, któremu towarzyszy silny ból. Rzeżączka może wywoływać także szereg objawów, które występują rzadko w przypadku mężczyzn są to świąd odbytu oraz wydzielina z odbytu. U kobiet rzeżączka przebiega z nienaturalną wydzieliną z pochwy. Bardzo często pojawia się również krwawienie, które nie jest krwawieniem miesiączkowym. Do tych objawów dołącza się jeszcze ból podczas oddawania moczu. Do objawów pojawiających się raczej rzadko zalicza się bóle w okolicy podbrzusza, owrzodzenia obejmujące jamę ustną oraz świąd odbytu i jego okolic.
Jakie są możliwe powikłania rzeżączki?

Wyraźnie trzeba podkreślić, że rzeżączka, mimo tego, że łatwo poddaje się leczeniu, zawsze tego leczenia wymaga. Nieleczona prowadzi do powstania wielu powikłań, które stanowią bezpośrednie niebezpieczeństwo nie tylko dla zdrowia osoby nią dotkniętej, ale również dla jej życia. Mężczyźni, którzy nie leczą rzeżączki mogą liczyć się z powstaniem zapalenia najądrza. Nieleczone może doprowadzić do trwałych uszkodzeń. U kobiet nieleczona rzeżączka zwiększa ryzyko powstania ciąży pozamacicznej, która zawsze wymaga interwencji lekarza ginekologa. W obu przypadkach występuje zwiększone ryzyko zapadnięcia na inne choroby przenoszone drogą płciową.