Loading...
X

O sytuacjach wątpliwych

tabletka antykoncepcyjna

Mówiąc o metodach zapobiegania ciąży nie sposób nie wspomnieć o tabletkach antykoncepcyjnych. Metoda ta uważana jest obecnie za najbardziej wygodną, a jednocześnie dającą największą gwarancję tego, że nie pojawi się nieplanowana ciąża. Wystarczy tylko przestrzegać reguł zażywania tabletek aby mieć blisko stuprocentową ochronę przed ciążą. Oferta tabletek antykoncepcyjnych jest obecnie tak szeroka i zróżnicowana, że każda kobieta znajdzie takie, które będą przez jej organizm najlepiej tolerowane.
Co kiedy zażyto większą dawkę niż ta, która jest zalecana?

Czasem może zdarzyć, że kobieta zażyje więcej niż jedną tabletkę jednego dnia. Takie przypadki zdarzają się najczęściej z nieuwagi lub roztargnienia. Na szczęście nie ma żądnych doniesień na temat szkodliwości przyjęcia zbyt wielu tabletek za jednym razem. W celu ochrony przed ciążą należy jednak takich pomyłek się wystrzegać.
Co jeśli zapomniałam o tabletce?

Jeśli pominięta tabletka została przyjęta nie później niż po upływie dwunastu godzin od normalnego czasu przyjmowania tabletek ochrona przed ciążą jest w pełni zachowana i nie ma się czym przejmować. Należy sięgnąć po zapomnianą tabletkę a kolejne przyjmować zgodnie z ustaloną porą. Jeśli jednak minęło więcej niż dwanaście godzin ochrona przed ciążą ulega zmniejszeniu. Wyraźnie trzeba podkreślić, że ryzyko zajścia w ciąże jest największe jeśli pominięta tabletka pochodziła z samego początku lub też z końca opakowania. W ulotce do każdych tabletek dołączona jest instrukcja co należy robić w takich sytuacjach.